FL1P-8QJ-2-G110V
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products
Part Number:
FL1P-8QJ-2-G110V
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Description:
LED GRN 8MM SNAP 110VAC/DC STK
Manufacturer :
Mallory Sonalert Products
Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
IP50
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Green
Lens Size :
9.20mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
8000 ~ 10000mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.31" (8.00mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
AC/DC
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
60°
Voltage :
110V