FL1M-8SW-1-R24V
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products
Part Number:
FL1M-8SW-1-R24V
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Description:
LED RED 8MM NUT 24VAC/DC STK
In Stock:
75
Manufacturer :
Mallory Sonalert Products
Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
IP65
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
1000 ~ 1500mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.31" (8.00mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
DC
Termination Style :
Wire Leads - 7.3" (185.42mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
150°
Voltage :
24V