Q14P1CXXHG02E
Manufacturer:
APEM Inc.
Part Number:
Q14P1CXXHG02E
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Description:
14MM PRMNT CHRM HYPR GRN 2VDC
In Stock:
298
Manufacturer :
APEM Inc.
Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
IP67
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Green
Lens Size :
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
2200mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.55" (13.97mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
2V