L1V2-2770000000000
Manufacturer:
Lumileds
Part Number:
L1V2-2770000000000
Category:
White LED Lighting
Description:
LED LUXEON V2 2700K DOME 3535
Manufacturer :
Lumileds
Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
2700K
Color :
White, Warm
CRI (Color Rendering Index) :
70
Current - Max :
1.2A
Current - Test :
700mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
Flux @ 85°C, Current - Test :
267lm (Typ)
Height - Seated (Max) :
0.094" (2.39mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
135 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1414 (3535 Metric)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm)
Supplier Device Package :
3535
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.83V