XD16AWT-H0-0000-000000KE6
Manufacturer:
Cree LED
Part Number:
XD16AWT-H0-0000-000000KE6
Category:
White LED Lighting
Description:
XLAMP XD16 WHITE LIGHT EMITTING
Manufacturer :
Cree LED
Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
3500K
Color :
White, Warm
CRI (Color Rendering Index) :
Current - Max :
2A
Current - Test :
350mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
Flux @ 85°C, Current - Test :
160lm (156lm ~ 164lm)
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.88mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
167 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0606 (1616 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
0606
Viewing Angle :
135°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.73V