BXEN-30E-11M-3AA-00-0-0
Manufacturer:
Bridgelux, Inc.
Part Number:
BXEN-30E-11M-3AA-00-0-0
Category:
White LED Lighting
Description:
LED WARM WHITE 3000K SMD
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
3000K
Color :
White, Warm
CRI (Color Rendering Index) :
80
Current - Max :
300mA
Current - Test :
150mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
63lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test :
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
135 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1113 (2835 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.110" L x 0.138" W (2.80mm x 3.50mm)
Supplier Device Package :
2835
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.1V