AVT10006E6R000KE
Manufacturer:
Vishay / Huntington Electric, Inc.
Part Number:
AVT10006E6R000KE
Category:
Adjustable Power Resistor
Description:
ADJ PWR RES 6 OHM 100W CHAS MT
Manufacturer :
Category :
Adjustable Power Resistor
Adjustment Type :
Slide
Diameter :
0.748" OD, 0.500" ID (19.00mm x 12.70mm)
Length :
6.496" (165.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Radial, 3 Lead, Tubular
Power (Watts) :
100 W
Product Status :
Active
Resistance :
6 Ohms
Termination :
Solder Lug
Tolerance :
±10%