D53C110K
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
D53C110K
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Manufacturer :
Category :
Actuator Diameter :
0.250" (6.35mm)
Actuator Length :
2.000" (50.80mm)
Actuator Type :
Round
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
2
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
312°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±10%