590SX7N32P252SP
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
590SX7N32P252SP
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 2.5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Manufacturer :
Category :
Actuator Diameter :
0.125" (3.18mm)
Actuator Length :
0.500" (12.70mm)
Actuator Type :
Round
Adjustment Type :
Side Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
1/4-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
2.5k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
265°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%