574SX1M56F103SD
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
574SX1M56F103SD
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Manufacturer :
Category :
Actuator Diameter :
0.250" (6.35mm)
Actuator Length :
0.875" (22.23mm)
Actuator Type :
Flatted
Adjustment Type :
Top Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M9 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins, Board Locks
Tolerance :
±20%