EVJ-Y10F03A14
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
EVJ-Y10F03A14
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 10K OHM 1/20W LOGARITHMIC
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.886" (22.50mm)
Actuator Type :
Flatted
Adjustment Type :
Top Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M9 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
2
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Rotation :
300°
Taper :
Logarithmic
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins, Board Locks
Tolerance :
±20%