CLU1521E
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
CLU1521E
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 1.5K OHM 2W CARBON LINEAR
In Stock:
48
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Actuator Diameter :
0.125" (3.18mm)
Actuator Length :
0.625" (15.88mm)
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
1/4-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
1.5k
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
312°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±10%