RUS12R5E
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
RUS12R5E
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 12.5 OHM 1000W WIREWOUND LIN
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Actuator Diameter :
0.375" (9.53mm)
Actuator Length :
2.000" (50.80mm)
Actuator Type :
Flatted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
1000W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
12.5
Resistive Material :
Wirewound
Rotation :
335°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±10%