140B00502
Manufacturer:
Vishay / Spectrol
Part Number:
140B00502
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
In Stock:
10
Manufacturer :
Vishay / Spectrol
Category :
Actuator Diameter :
0.1248" (3.17mm)
Actuator Length :
0.700" (17.78mm)
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
1/4-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
5k
Resistive Material :
Wirewound
Rotation :
330°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Termination Style :
Solder Turret
Tolerance :
±5%