357B0102MXB251P22
Manufacturer:
Vishay / Spectrol
Part Number:
357B0102MXB251P22
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT PLASTIC LINEAR
In Stock:
34
Manufacturer :
Vishay / Spectrol
Category :
Actuator Diameter :
0.250" (6.35mm)
Actuator Length :
0.866" (22.00mm)
Actuator Type :
Round
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
1k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
360°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Termination Style :
Solder Turret
Tolerance :
±20%