157S103MX
Manufacturer:
Vishay / Spectrol
Part Number:
157S103MX
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
In Stock:
40
Manufacturer :
Vishay / Spectrol
Category :
Actuator Diameter :
0.1248" (3.17mm)
Actuator Length :
0.500" (12.70mm)
Actuator Type :
Round
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
Features :
Mounting Type :
Servo Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
Continuous
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Termination Style :
Solder Turret
Tolerance :
±20%