P160KNP-0QC15B200K
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
P160KNP-0QC15B200K
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 200K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Manufacturer :
Category :
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.591" (15.00mm)
Actuator Type :
Knurled and Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M7 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
200k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%