PDB181-E420K-104B
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PDB181-E420K-104B
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 100K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.787" (20.00mm)
Actuator Type :
Knurled and Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M7 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
100k
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%