P160KNP-0FC25B5K
Part Number:
P160KNP-0FC25B5K
Description:
POT 5K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.984" (25.00mm)
Actuator Type :
Flatted
Adjustment Type :
User Defined
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Resistance (Ohms) :
5k
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%