P160KN-0QD15B10K
Part Number:
P160KN-0QD15B10K
Description:
POT 10K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.591" (15.00mm)
Actuator Type :
Knurled and Slotted
Adjustment Type :
Side Adjustment
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Resistance (Ohms) :
10k
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%