P160KN-0FC18C2K5
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
P160KN-0FC18C2K5
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 2.5K OHM 1/10W PLASTIC R-LOG
Manufacturer :
Category :
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.709" (18.00mm)
Actuator Type :
Flatted
Adjustment Type :
Side Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M7 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
2.5k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
300°
Taper :
Reverse Logarithmic
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%