P160KNP-0EC15A25K
Part Number:
P160KNP-0EC15A25K
Description:
POT 25K OHM 1/10W PLASTIC LOG
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.591" (15.00mm)
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Resistance (Ohms) :
25k
Taper :
Logarithmic
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%