PDB181-K420K-104A2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PDB181-K420K-104A2
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 100K OHM 1/10W CARBON LOG
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.787" (20.00mm)
Actuator Type :
Knurled and Slotted
Adjustment Type :
Side Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M7 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
100k
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
300°
Taper :
Logarithmic
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%