PDB12-H4301-103BF
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PDB12-H4301-103BF
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 10K OHM 0.08W CARBON LINEAR
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
1.181" (30.00mm)
Actuator Type :
Flatted
Adjustment Type :
Top Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.08W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins, Board Locks
Tolerance :
±20%