P160KNPD-2QC25B2K
Part Number:
P160KNPD-2QC25B2K
Description:
POT 2K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.984" (25.00mm)
Adjustment Type :
Rear Adjustment
Built in Switch :
Detent
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Resistance (Ohms) :
2k
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%