P090S-04F20BR10K
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
P090S-04F20BR10K
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 10K OHM 1/32W PLASTIC LINEAR
Manufacturer :
Category :
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.787" (20.00mm)
Actuator Type :
Flatted
Adjustment Type :
Top Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.03W, 1/32W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
280°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins, Board Locks
Tolerance :
±20%