PTV09A-2015U-B103
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PTV09A-2015U-B103
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.591" (15.00mm)
Actuator Type :
Knurled
Adjustment Type :
Side Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
Features :
Mounting Type :
Through Hole, Snap In
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
280°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins, Board Locks
Tolerance :
±20%