P160KNP-0QD20B100K
Part Number:
P160KNP-0QD20B100K
Description:
POT 100K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.787" (20.00mm)
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Resistance (Ohms) :
100k
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%