3610S-1-502
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3610S-1-502
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 5K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR
In Stock:
117
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Actuator Diameter :
0.875" (22.23mm)
Actuator Length :
0.740" (18.80mm)
Actuator Type :
Knob
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
10
Power (Watts) :
1.5W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
5k
Resistive Material :
Wirewound
Rotation :
3600°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
Solder Hook
Tolerance :
±5%