3541H-1-102L
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3541H-1-102L
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 1K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
In Stock:
348
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Actuator Diameter :
0.2497" (6.34mm)
Actuator Length :
0.812" (20.63mm)
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
10
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
1k
Resistive Material :
Hybritron®
Rotation :
3600°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±10%