MC1003-000-103
Manufacturer:
Nidec Components
Part Number:
MC1003-000-103
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Description:
POT 10K OHM 0.19W PLASTIC LINEAR
In Stock:
843
Manufacturer :
Nidec Components
Category :
Actuator Diameter :
0.118" (3.00mm)
Actuator Length :
0.650" (16.50mm)
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M6 x 0.75
Features :
Long Life
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
3
Power (Watts) :
0.19W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
1080°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%