PTL60-GD02-104B2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PTL60-GD02-104B2
Category:
Slide Potentiometers
Description:
SLIDE POTENTIOMETER
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard, LED
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
200mW
Product Status :
Obsolete
Resistance :
100 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
60mm