PSS120N100N09B103
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
PSS120N100N09B103
Category:
Slide Potentiometers
Description:
SLIM SLIDE POTENTIOMETER WITH 20
Manufacturer :
Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard With Switch
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.025W, 1/40W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 1.378" L x 0.177" W x 0.492" H (35.00mm x 4.50mm x 12.50mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
20mm