PSM050S-10B10KB
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
PSM050S-10B10KB
Category:
Slide Potentiometers
Description:
MINI SLIDE POT
Manufacturer :
Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Power (Watts) :
10mW
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 0.925" L x 0.197" W x 0.193" H (23.50mm x 5.00mm x 4.90mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
10mm