PS60G-B2SAR50K
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
PS60G-B2SAR50K
Category:
Slide Potentiometers
Description:
SLIDE POT 50KOHM 0.125W TOP 60MM
Manufacturer :
Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
50 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 2.835" L x 0.630" W x 0.433" H (72.00mm x 16.00mm x 11.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
60mm