PS30-10PB10BR1K
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
PS30-10PB10BR1K
Category:
Slide Potentiometers
Description:
SLIDE POT 1K OHM 0.2W TOP 30MM
Manufacturer :
Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Active
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.256" H (45.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
30mm