PS20L-N02FBR10K
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
PS20L-N02FBR10K
Category:
Slide Potentiometers
Description:
SLIDE POT 10K OHM 0.1W TOP 20MM
Manufacturer :
Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard, LED
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.276" H (35.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
20mm