PTF01-151A-203B2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PTF01-151A-203B2
Category:
Slide Potentiometers
Description:
SLIDE POT 20K OHM 0.5W TOP 100MM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
20 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 5.039" L x 0.787" W x 0.551" H (128.00mm x 20.00mm x 14.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
100mm