PDV20-21P-103A
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PDV20-21P-103A
Category:
Slide Potentiometers
Description:
SLIDE POT 10K OHM 0.05W TOP 20MM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 1.575" L x 0.154" W x 0.512" H (40.00mm x 3.90mm x 13.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
20mm