PDV10-31M-503A
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PDV10-31M-503A
Category:
Slide Potentiometers
Description:
SLIDE POT 50KOHM 0.05W SIDE 10MM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Side
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
50 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 1.181" L x 0.512" W x 0.154" H (30.00mm x 13.00mm x 3.90mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
10mm