PTS60-02L-503B2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PTS60-02L-503B2
Category:
Slide Potentiometers
Description:
SLIDE POT 50K OHM 0.5W TOP 60MM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
50 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 3.642" L x 0.512" W x 1.524" H (92.50mm x 13.00mm x 38.70mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
60mm