PTL30-15RG-103B1
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PTL30-15RG-103B1
Category:
Slide Potentiometers
Description:
SLIDE POT 10K OHM 0.1W TOP 30MM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard, LED
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.276" H (45.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
30mm