PTE45-152A-102B2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PTE45-152A-102B2
Category:
Slide Potentiometers
Description:
SLIDE POT 1K OHM 0.2W TOP 45MM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 2.835" L x 0.630" W x 0.394" H (72.00mm x 16.00mm x 10.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
45mm