PT15YV18-102A2020-4CR
Part Number:
PT15YV18-102A2020-4CR
Category:
Thumbwheel Potentiometers
Description:
1K ohms 15mm Top adj Thumbwheel
In Stock:
12
Category :
Thumbwheel Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
Round - 0.630" Dia x 0.051" H (16.00mm x 1.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%