0655-314-AB101
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
0655-314-AB101
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER POTENTIOMER
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
100 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Round - 0.374" Dia (9.50mm)
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%