82PAR100KLF
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
82PAR100KLF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 100KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
100 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.280" x 0.184" Face (7.11mm x 4.67mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%