TC42X-2-224E
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
TC42X-2-224E
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 220K OHM 0.1W J LEAD TOP
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance :
220 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.102" x 0.087" Face (2.60mm x 2.20mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±25%