PVF2A103A11R00
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PVF2A103A11R00
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10KOHM 0.001W J LEAD TOP
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.001W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Square - 0.079" x 0.079" Face (2.00mm x 2.00mm)
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±30%