3319P-1-202
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3319P-1-202
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.2W PC PIN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
2 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Rectangular - 0.433" x 0.354" Face (11.00mm x 9.00mm)
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±25%