1309P102
Manufacturer:
Nidec Components
Part Number:
1309P102
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Nidec Components
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
19
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
1 kOhms
Resistive Material :
Wirewound
Size / Dimension :
Square - 0.374" x 0.374" Face (9.50mm x 9.50mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%